606 141 330 ms@maxisport.com.pl

Bon turystyczny – jak wykorzystać ?

Bon turystyczny – jak wykorzystać ?
1 sierpnia 2020 Marcin
In Bez kategorii
  • Polski bon turystyczny to rządowa inicjatywa mająca wspomóc nie tylko rodziny z dziećmi, ale także firmy z branży turystycznej
  • Na każde dziecko przysługuje rodzicom 500 zł lub 1000 zł w przypadku orzeczenia o niepełnosprawności
  • Bon turystyczny można aktywować na platformie PUE ZUS od 1 sierpnia 2020 r. i wykorzystać go do końca marca 2023 r.

Bon turystyczny – co to jest ?

Polski Bon Turystyczny jest narzędziem, który ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin, osłabionych przez skutki pandemii COVID-19. Dopłata do wypoczynku pośrednio pomoże osłabionej branży turystycznej.

Dla kogo bon turystyczny ?

Bon turystyczny w wysokości 500 zł przeznaczony jest dla każdego dziecka, które nie ukończyło 18 roku życia. W przypadku osób z orzeczeniem niepełnosprawności kwota ta wynosi już 1000 zł. Bon przyznawany jest bez sprawdzania kryteriów finansowych, ale otrzymać mogą go jedynie osoby, które wcześniej składały wniosek w programie 500 plus. Oznacza to, że nie może go odebrać rodzic, który wcześniej nie starał się o pieniądze z programu Rodzina 500+.

Od kiedy można aktywować bon i do kiedy można go wykorzystać ?

O bon turystyczny starać się można od 1 sierpnia 2020 r. Oznacza to, że nie wszyscy będą mieć okazję, żeby wykorzystać go jeszcze w te wakacje oraz podczas najbliższej zimy. Dobra wiadomość jest jednak taka, że jest on ważny do końca marca 2022 r., będzie więc jeszcze czas, żeby go użyć i nie trzeba się martwić, że pieniądze nam przepadną.

Jak skorzystać z bonu ?

Bon okazujesz podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Dokonanie płatności za pomocą bonu następuje z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi w celu weryfikacji salda oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Możesz płacić bonem wielokrotnie, aż do wyczerpania środków, jednak nie dłużej niż do 31 marca 2022 roku. Bon turystyczny ma formę 16 cyfrowego kodu. Jest on przesyłany SMS-em oraz e-mailem do rodzica, który go aktywuje. Żeby go użyć, należy podać go podczas rezerwacji lub najpóźniej w czasie meldowania w ośrodku, lub hotelu. Możesz nim także zapłacić za imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego (np. MAXISPORT). Bon można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym lub obozie sportowym, rekreacyjnym czy półkolonii.

Bon turystyczny – jak aktywować przez internet ?

Bon turystyczny aktywować można za pomocą platformy PUE ZUS. Jeśli nie posiadacie tam jeszcze konta, to konieczna będzie wcześniejsza rejestracja. Wymaga ona potwierdzenia tożsamości za pomocą profilu zaufanego, dowodu osobistego z warstwą elektroniczną, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub serwisu bankowości elektronicznej.

 

Więcej pytań i odpowiedzi na temat bonu turystycznego znajdziecie TUTAJ

Maxisport Team