606 141 330 ms@maxisport.com.pl

Półkolonie i obozy – Lato 2020

Półkolonie i obozy – Lato 2020
14 maja 2020 Marcin
In Bez kategorii

Czy tego lata odbędą się półkolonie i obozy ?

Na dzień dzisiejszy (13.05.2020) nie ma zakazu organizowania półkolonii czy obozów – to słowa wiceminister edukacji Marzeny Machałek. Cytowana przez Rzeczpospolitą dodaje również, że jej zdaniem dzieci powinny mieć możliwość wypoczęcia. To ważne zarówno ze względu na ich zdrowie psychiczne jak i fizyczne – młode organizmy potrzebują wzmocnienia odporności.

Również niektóre Kuratoria Oświaty w swoich komunikatach potwierdzają, że MEN nie planuje odwoływać wyjazdów wakacyjnych dla dzieci i młodzieży.

W Kuratoriach Oświaty ruszyły zgłoszenia wypoczynku.

Kuratoria Oświaty w całym kraju przyjmują i zatwierdzają zgłoszenia od organizatorów wypoczynku. Natomiast organizacje branżowe takie jak Polska Izba Turystyki czy Polska Izba Turystyki Młodzieżowej przygotowują i konsultują z rządem wytyczne dotyczące zasad bezpieczeństwa jakie obowiązywać powinny na tegorocznych koloniach i obozach.

Na środowej (13.05.2020) konferencji, w której zostały przedstawione plany kolejnego etapu odmrażania gospodarki, minister Szumowski zapowiedział, że szczegóły dotyczące wakacji dla dzieci będzie mógł potwierdzić za ok. 1-2 tygodnie. O rekomendacje dotyczące przeprowadzania takich imprez wnioskowali podczas spotkania, które miało miejsce kilka dni wcześniej, przedstawiciele zarówno Ministerstwa Rozwoju jak i Resortu Edukacji.

Kolejny etap odmrażania gospodarki

Według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, od 18.05.2020 będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera czy salonów kosmetycznych. Swoje podwoje będą mogły otworzyć również bary, kawiarnie czy restauracje. I co istotne, nie tylko te, które posiadają stoliki na zewnątrz. Jak podaje portal money.pl lokale gastronomiczne będą mogły przyjmować gości również w środku lokalu, pod warunkiem między innymi zachowania odpowiedniego odstępu pomiędzy stolikami i limitu gości – 1 osoba przypadać ma na 4 m2 powierzchni.

Luzowanie obostrzeń zapowiedziane przez premiera dotyczyć ma również zajęć sportowych. Na przykład, na boiskach czy orlikach będą mogły ćwiczyć grupy składające się z maksymalnie 14 osób + 2 trenerów, a w salach o powierzchni powyżej tysiąca metrów jednocześnie przebywać będzie mogło nawet 34 zawodników + 3 trenerów.

Zasady bezpieczeństwa podczas wypoczynku dzieci i młodzieży

Jakie nowe zasady mogą obowiązywać podczas tegorocznych obozów i kolonii? Wśród propozycji złożonych w Ministerstwie Rozwoju znaleźć możemy między innymi:

  • zmniejszenie ilości osób w grupach do 12-14 osób (w zależności od wieku uczestników)
  • ograniczenie ilości osób mogących przebywać w jednym pomieszczeniu przy zachowaniu zasady minimum 4 metrów powierzchni przypadających na 1 uczestnika
  • wprowadzenie zasad umożliwiających zachowanie dystansu społecznego na przykład poprzez zmniejszenie ilości osób przebywających jednocześnie na stołówce czy podczas zajęć
  • zwiększony reżim sanitarny w ośrodku i dezynfekowane na bieżąco wszystkie powierzchnie dotykowe
  • obostrzenia dotyczące organizacji transportu zgodne z rozporządzeniem RM nr 792 z dnia 2.05.2020, par. 17. Ust. 1. Pkt 2

 

Wg informacji przekazanych dziennikarzom Rzeczpospolitej przez dyrektora departamentu turystyki – Rafała Szlachtę, wytyczne zostały przekazane kilka dni temu do konsultacji przez Generalnego Inspektora Sanitarnego, po czym trafić mają do ministra zdrowia.

Jak tylko nowe zasady zostaną zatwierdzone, poinformujemy o tym na naszej stronie.

 

Ze swojej strony obiecujemy, że dołożymy wszelkich starań aby zaplanowane przez nas turnusy się odbyły. Jeżeli tylko będziemy w stanie sprostać narzuconym wymaganiom oraz zabezpieczyć ochronę uczestników – postaramy się to zrobić najlepiej jak potrafimy. Być może będzie się to wiązało z małymi zmianami w programach wypoczynku, a na pewno z większymi restrykcjami sanitarno-epidemiologicznymi. Mamy jednak nadzieję, że i z tym sobie jakoś poradzimy. Cały czas przyjmujemy zapisy na na nasze półkolonie oraz obozy, jednak musimy pamiętać, że ostateczna decyzja należy do Wojewódzkiego Kuratorium Oświaty – które w każdej chwili może zakazać organizacji wypoczynku ! W tej sytuacji jedyne co możemy zrobić to dokonać zwrotów pełnych wpłaconych kwot lub zaproponować wykorzystanie ich w sezonie zimowym.

Jeżeli nie chcecie aby ominęły Was te oraz inne ważne informacje, zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera.

 

Maxisport Team