INFORMACJE O WYJEŹDZIE
Pogórze Dynowskie, to wyjątkowe miejsce z pięknymi terenami. Bogate w lasy, przepiękną przyrodę, rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Wybrana przez nas trasa, prowadząca przez atrakcyjne tereny Pogórza Dynowskiego jest jedną z wielu jakie wchodzą w skład sieci tras rowerowych o wdzięcznej nazwie “Dolina Sanu“.
niebawem szczegóły
wyjazd z Rzeszowa: 8:30
parking dolny przy Hali Podpromie w Rzeszowie
niebawem szczegóły
Nozdrzec – przeprawa promowa – Siedliska – Wołodź – Jabłonica Ruska – Ulucz – Witryłów – Temeszów – Krzemienna – Obarzym – Izdebki – Hłudno – Nozdrzec.
Długość: około 50 km / Przewyższenia ok. 600 m
CO NA TRASIE:
Nozdrzec – zespół pałacowy, późnobarokowy obejmujący pałac (wzniesiony prawdopodobnie według projektu Aleksandra Fredry, niektóre źródła mówią o bracie Sewerynie), oficynę (z po-łowy XIX wieku) i murowaną kaplicę. Pełnił funkcję ośrodka wypoczynkowe-go, obecnie jest nieużytkowany.W pałacowym ogrodzie rośnie okazały, pomnikowy miłorząb japoński,
– kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa z 1746 roku, obok świątyni znajduje się murowana dzwonnica z 1845 roku, w kształcie potrójnej arkady, kamienny obelisk upamiętniający zniesienie pańszczyzny, ustawiony w 1862 roku na miejscowym cmentarzu.
Nozdrzecka Kalwaria – w 1984 roku klerycy zainicjowali powstanie drogi krzyżowej kończącej się na wschodnim stoku wzgórza Hełm. Obecnie znajduje się tam 14 stacji drogi krzyżowej, prowadzącej na szczyt. Są to murowane kapliczki z wnęką, pokryte blachą. We wnękach znajdują się obrazy przedstawiające kolejne stacje.
Hłudno – miejscowość znana jest na mapach archeologicznych Polski ze znalezisk pochodzących z młodszej epoki kamiennej (3000–1800 p.n.e.). Do najciekawszych należą miedziane topory, jedne z najstarszych przed-miotów metalowych znalezionych na terenie Polski.
Ulucz – Cerkiew pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, położona jest na wzgórzu Dębnik nad Sanem. Według tradycji powstała w latach 1510-1517 i do niedawna uważana była za najstarszą drewnianą cerkiew w Polsce. Badania dendrologiczne wykazały, że cerkiew powstała w roku 1659 z drewna ściętego o rok wcześniej.
Izdebki – XIX-wieczny dwór rodu Bukowskich, wybudowany w stylu eklektycznym. Otacza go piękny, porośnięty starodrzewem, prawie sześcio-hektarowy park, którego integralną część stanowi staw. Obecnie mieści się w nim Środowiskowy Dom Samopomocy im. Anny, – kościół parafialny pw. Zwiastowania NMP oraz śś. Piotra i Pawła, murowany, neogotycki wzniesiony na miejscu poprzedniego drewnianego. Ołtarz główny pochodzi z połowy XVIII wieku, a w nim – obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem namalowany na desce, z 1720 roku, przeniesiony z cerkwi greckokatolickiej, która została rozebrana w 1945 roku,
– na miejscowym cmentarzu znajduje się grób pułkownika napoleońskiego Jana Kazimierza Kamienieckiego herbu Pilawa, adiutanta księcia Józefa Poniatowskiego.
Siedliska – cerkiew greckokatolicka pw. św. Mi-chała Archanioła z 1860 roku. Z tej drewnianej świątyni pochodzą godne uwagi: XVIII-wieczny kielich oraz ruskie księgi liturgiczne przeniesione obecnie do nowego kościoła. Obiekt nieużytkowany,
– w Siedliskach znaleziono monety z czasów Tyberiusza, Trajana i Domicjana.
Wara – drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego zbudowana w 1889 roku. Obok niej znajduje się kamienna dzwonnica, wzniesiona w XIX wieku, z dzwonem datowanym na 1676 rok.
Wesoła – kościół parafialny pw. św. Katarzyny wzniesiony w 1837 roku, w miejscu starego. Obok świątyni stoi dzwonnica, a w niej XVI-wieczny późnogotycki dzwon.
Wołodź – murowany, neogotycki kościół rzymskokatolicki wzniesiony w 1905 roku, właściwe jego przeznaczenie to kaplica grobowa Trzcińskich, ostatnich właścicieli Wołodzi.